ஸமர விஜய கோடீ


ஸ்துதி சதகம் 101வது ஸ்லோகம் பொருளுரை – ஸமர விஜய கோடீ

समरविजयकोटी साधकानन्दधाटी
मृदुगुणपरिपेटी मुख्यकादम्बवाटी ।
मुनिनुतपरिपाटी मोहिताजाण्डकोटी
परमशिववधूटी पातु मां कामकोटी ॥

Share

Comments (6)

 • Sanganur mahadevan

  அழகான பாடலுக்கு மிக அருமையான விளக்கம்.

 • Ravibaskar Sujatha

  Namaste Rama Rama 🙏🏻🌸

  Was very happy to hear the flow of this shlokam

  Generally speaking of Navaratri significance, Sri Durga celebrated on the first 3 days removes negativity (and conflicts, samara vijaya koti) . Sri Lakshmi celebrated on the next 3 days inculcates divine qualities and makes you noble (mrudu guna paripati). Sri Sarasvati celebrated on the next 3 days bestows knowledge (mohitajaanda koti, she holds the key to knowledge, keeping us engulfed in Maya). On the dasami we celebrate the victory achieved.

  Alternatively, it could be the picture associated kindled such a thought “Jaya Jaya hey mahishasura mardini, ramya kapardini Sailasutay).

  Totally agree that the inner war and peace is of higher significance than the war we waged outside us. Simply reminded of Muruganar who was a great Tamil scholar & patriot himself (wore only kadar his whole life) surrendered at Bhagavan’s feet to conquer his illusion instead of Freedom movement which was raging and was inclined before knowing Bhagavan.

  Kavyakanta Ganapati Muni did satvik tapas with Japa to elevate then country’s pathetic state and free her from the fetters.

  Generally my take is svabhava drives svadharma and always be aligned to your svadharma to have a peaceful disposition which is a pre-requisite to spiritual progress.

  Many thanks for the thought provoking insights.

  Rama Rama.🙏🏻🌸

  Regards

  Sujatha.R

 • Sowmya Subramanian

  மிகவும் அற்புதமான ஸ்லோகம். சொல்லும்போதே உள்ளுக்குள்ள இனிமை கூடறது. 🙏🌸

  அம்பாள் தானே அரக்கர்களைக் ஜெயித்து ஜெய கொடி நாட்டுவாள் (தேவி மஹாத்ம்யம் அம்பாளின் விஜயத்தை சொல்லிக்கொண்டு போகிறது.) அல்லது தன்னுடைய பக்தர்களைக்கொண்டு விஜயக்கொடி நாட்டுவாள். மஹாபெரியவா சொன்னதுதான் நினைவுக்கு வர்றது.

  ஆதியில் கம்பன்ன உடையார் என்பவர் விஜயநகர சாம்ராஜ்யத்தில் சேனாதிபதியாக இருந்தவர், பராசக்தியின் அருளால் திக்விஜயம் செய்து ஜெயக்கொடி நாட்டியிருக்கிறார். இவருடைய உபாசனை பலத்தால் அம்பாளே இவருக்கு வாளைக் கொடுத்து அநுகிரஹம் செய்திருக்கிறாள். பிறமதத்தினர் செய்த நாசத்தை தவிடுபொடியாக்கி கோவில்களைப் புதுப்பித்து, ஹிந்து சமூகத்துக்குப் புதிய உற்சாகத்தைத் தந்து, வைதிக சம்பிரதாயத்துக்குப் புனர் ஜீவனம் செய்தார்.

  மஹாபெரியவா பால் பிரண்டனுக்கு உத்திரவாதம் கொடுக்கிற மாதிரி, நம்முடைய மதமோ தேசமோ நலிவடையும் சமயத்தில் அதைப் புனர்ருத்தாரணம் செய்யறதுக்கு அம்பாள் மஹான்களையோ பக்தர்களையோ அனுப்பி நம்மளையெல்லாம் ரக்ஷிப்பான்னு தெரியறது. மஹாபெரியவா வந்ததே அதுக்குதானே! நாம செய்ய வேண்டியது அவள்கிட்ட பிரார்த்தனை மட்டுமே !

  நாம நம்முடைய ஆத்ம குணங்களை வளர்த்துண்டு சுற்றுச்சூழலைப் பாதுகாத்துண்டு ஆசாரத்தை வளர்த்துண்டு அஞ்ஞானத்தைப் போக்கிக்கணும்னு தாயாரான அம்பாள்கிட்ட வேண்டிண்டா அம்பாள் காப்பாத்துவா ! – எத்தனை அழகான விளக்கம் 👌👌🌸🌸

 • Sowmya Subramanian

  Wow Sujathaji.. Excellent commentary 👌🙏🌸

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.